HOPA BALIKÇI BARINAKLARINDA MUTLU SON

HABERLER

HOPA BALIKÇI BARINAKLARINDA MUTLU SON için yorumlar kapalı Ocak 24, 2024 /

Balıkçı barınaklarının Su Ürünleri Kooperatifine devri gerçekleştirildi. Yapılan devir töreninde Artvin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Cemil Dağcı, Veteriner Hekim Volkan Altın, Su ürünleri Mühendisi Aylin Topal, Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zafer Öztürk ve yardımcısı Nazım Dalkıran, Hopa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek ve Meclis Başkanı Gökhan Bıyıklı hazır bulundular.
Hopa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek konu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Başkan Akyürek açıklamasında ‘Uzun bir süredir çalışmaları devam eden balıkçı barınakları ile ilgili tarihi bir gün yaşadık. Hopa balıkçı barınağının Tarım İl Müdürlüğünden Hopa Su Ürünleri Kooperatifine devri Hopa Ticaret ve Sanayi Odasında imzalanan bir törenle gerçekleşti. Barınağın yapılmasında emeği geçen tüm yetkililere Hopa adına teşekkür ediyorum. Amacına uygun kullanılmasını planlayarak Hopa’nın ekonomisine, balıkçıların geleceğine ve sosyal hayata katkılarıyla önemli bir çalışmanın hayata geçirildiği düşünüyorum’ ifadelerini kullandı.
Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zafer Öztürk de devir işlemlerinin ardından açıklamalarda bulundu. Öztürk konuşmasında şu ifadeler yer verdi; ‘Üç yılı aşkın bir süredir yapım süreci devam eden Balıkçı Barınağı 2019 yılının 12. ayda bitmiş olup T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca geçici kabulü yapılmış ve ardından Ulaştırma Bakanlığı tarafından T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’na devredilmiştir. Aralık 2019’da Hopa Su Ürünleri Kooperatifi olarak balıkçı barınağını kiralamak için dilekçe vermiş olduğumuz halde Balıkçı barınakları yönetmelikleri çıkmadığı için beklemek zorunda kaldık. Bir yıllık bekleyişin ardından bugün balıkçı barınağının Su Ürünleri Kooperatifi olarak Artvin İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden kiralamış bulunuyoruz. Bundan sonraki süreçte barınaktaki Balıkçı Damları dediğimiz üst yapıların yapılmaları ile ilgili hazırlanmış olduğumuz ve Bakanlık onayına sunduğumuz taslak projeleri yapacağız. Bu yapılar betonarme olmayacak betonarmeye bakanlık kesinlikle müsaade etmediğini belirtti, prefabrik yapılaşma yapacağız. Bunlar yapılmazsa balıkçının ağları, tesisatları dışarıda kaldığı için yağmur güneş zayiat verecek. Balıkçı burada yemeğini yiyebilecek, denizden geldiği zaman barınağına dinlenebilecek, duşunu alacak dinlenip tekrardan denize açılacak. Bunun için de gerekli girişimlerde bulunarak hazırladığımız raporları Bakanlığımızın onayına sunduk ve cevabını bekliyoruz’

Comments are closed.